Příběh pivovaru

pivovar rosice

MAJESTÁTNÍ, OKOUZLUJÍCÍ, INSPIRUJÍCÍ…

Přívlastků, kterými by se dal popsat areál 300 roků starého bývalého pivovaru v Rosicích je nespočet. Tento léty poznamenaný, téměř zapomenutý objekt se od roku 2005 opět navrací k životu.

Široké kamenné zdivo podepírají múzy všeliké. Energii do žil mu vrací divadlo, hudba, výtvaré umění i stará řemesla. Starý pivovar v Rosicích je místem pro setkávání lidí, nápadů i místem pro příjemné posezení pod širým nebem ve stínu mohutných jasanů.

Od roku 2005 nám podařilo Starý pivovár vydesinfikovat a kulturně navonět několika festivaly (Život na zámku, Krumpfest), koncerty (Robert Křesťan a Druhá tráva, Ivo Cicvárek …) ozvláštnit exotikou Afriky, zemitým nářečím rodné domoviny (výtvarné workshopy), okořenit přehlídkou filmů a proslavit originálním pivovarským orlojem.

Konají se zde pravidelná pálení čarodějnic, doprovodné programy s rožněním vepřového, tradiční pouťové zábavy, projekce letního kina a oblíbené prosincové zabijačky. Areál je příležitostně využíván i k soukromým akcím (setkání spolužáků, narozeniny …).  Konala se zde i jedna podařená svatba (ta naše).

Samostatným projektem, velmi úzce svázaným s objektem pivovaru bylo kulturní léto 2006 s podtitulem Vlnobití, jehož součástí byla premiéra divadelního představení Pavla Strašáka Hovory ryb v podání rosického divadla Prádelna.

Byla dokončena ideová studie využití areálu. (vlastně několik studií :-)).

Původní idea rekonstrukce areálu do podoby kulturního centra, vzala za své po dokončené opravě Zámeckého kulturního centra. V současné době pracujeme na možnosti návratu k původnímu účelu stavby, kterým bylo řemeslné vaření piva.

Vydali jsme se vstříc rozbouřeným vlnám na hodně vratké palubě. Omamná vůně dobrodružství a touha doplout do vzdáleného přístavu je však silnější nežli zpátečnické poznámky suchozemců. Pokud vám nechybí dostatek odvahy, vydejte se s námi na cestu, pokud věci raději sledujete zpovzdálí, popřejte nám prosím alespoň šťastnou plavbu, klidné moře a vítr do plachet.