Prostor

pivovar rosice

MAJESTÁTNÍ, OKOUZLUJÍCÍ, INSPIRUJÍCÍ…

Přívlastků, kterými by se dal popsat areál 300 roků starého bývalého pivovaru v Rosicích je nespočet. Tento léty poznamenaný, téměř zapomenutý objekt se opět vrací k životu.

Široké kamenné zdivo podepírají múzy všeliké. Energii do žil mu vrací divadlo, hudba, výtvaré umění i stará řemesla. Starý pivovar v Rosicích je místem pro setkávání lidí, nápadů i místem pro příjemné posezení pod širým nebem či sve stínu mohutných jasanů. Pokud se řadíte mezi obdivovatele zapomenutých prostor, ze kterých dýchá historie, rádi vás zasvětíme do jeho znovunarození.

Od roku 2005 nám podařilo Starý pivovár vydesinfikovat a kulturně navonět několika festivaly (Život na zámku, Krumpfest), koncerty (Robert Křesťan a Druhá tráva, Ivo Cicvárek …) ozvláštnit exotikou Afriky, zemitým nářečím rodné domoviny (výtvarné workshopy), okořenit přehlídkou filmů a proslavit originálním pivovarským orlojem.

Konají se zde pravidelná pálení čarodějnic, doprovodné programy s rožněním vepřového u příležitosti rosické pouti, červencová Setkání malých pivovarů a tradiční prosincové zabijačky. Areál je příležitostně využíván i k soukromým akcím (setkání spolužáků, narozeniny …).  Konala se zde i jedna podařená svatba (moje).

Byla dokončena ideová studie využití areálu, která počítá s návratem původního vaření piva.

Samostatným projektem, velmi úzce svázaným s objektem pivovaru bylo kulturní léto 2006 nazvané Vlnobití, jehož součástí byla premiéra divadelního představení Pavla Strašáka Hovory ryb v podání rosického divadla Prádelna.

Vydáváme se vstříc rozbouřeným vlnám na hodně vratké palubě. Omamná vůně dobrodružství a touha doplout do vzdáleného přístavu je však silnější nežli zpátečnické poznámky suchozemců. Pokud vám nechybí dostatek odvahy, vydejte se s námi na cestu, pokud věci raději sledujete zpovzdálí, popřejte nám prosím alespoň šťastnou plavbu, klidné moře a vítr do plachet.

Odkazy:

– Historické fotografie

– Historické dokumenty

– Lodní deník

– Ideovou studii